За новиот француски предлог Владата ќе заседава во 20,15, а во 20,30 часот премиерот ќе има конференција за медиумите

Денеска со почеток во 20,15 часот ќе се одржи 57- та седница на Владата на Македонија, информираат владините служби. Нема информација што ќе биде на дневниот ред, меѓутоа повеќе од сигирно е дена владиниот каб инет ќе заседава за модифицираниот француски предлог за спорот меѓу Македонија и Бугарија.

Само петнаесет минути подоцна, според владините служби, премиерот Димитар Ковачевски ќе одржи конференција за медиумите.

За вечерва е најавена и седница на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ по што ќе следува изјава за медиумите.

ТОП ВЕСТИ

Руските пропагандисти со лажно видео ги „закопуваат“ паднатите украински војници во биоразградливи мешунки

Руските пропагандисти измислија ТВ сторија наводно направена од каналот 1+1. Масовните медиуми во Кремљ, сметките на Фејсбук на кинески јазик, каналите на Z-Telegram, проруските сметки на Тик-Ток и некои сајтови...

Руските дезинформации за уништен „Леопард“ со германски екипаж во македонските медиуми виа Б-92

Во очај да покаже какви – такви резултати на бојното поле, соочено со постојани загуби на територии, жива сила и воена опрема, како...

Ковачевски: Се намалува маржата на овошјето и зеленчукот, а гарантирана цена добиваат и пијалоците

Премиерот Димитар Ковачевски соопшти дека Владата одлучила да ја прошири листата на производи со „загарантирана цена“. „Списокот на производи со гарантирана цена ќе се проширува....

Меѓународен ден на Бошњаците/ Доко: Да работиме заедно за попрогресивна земја

Скопје, 26 септември – 28 септември – Меѓународниот ден на Бошњаците денеска во Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците беше одбележан преку организирана...

Пендаровски на Шерец му заблагодари за словенечката поддршка за пристапувањето на нашата земја кон ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими министерот за одбрана на Република Словенија, Марјан Шарец, кој престојува во официјална посета на земјава. На средбата беше потврдена...