За три дена на релација Скопје – Охрид приведени 20 лица кои имале дрога

Во периодот од 29.07.2022 до 02.08.2022 година од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција

– Единица за недозволена трговија со дрога, СВР Скопје-Единица за недозволена трговија, СВР Охрид и СВР Гостивар, во рамки на ,,Безбедно лето“, беа преземени заеднички координирани активности со цел откривање на лица сторители на кривични дела од областа на недозволената трговија со наркотични дроги, при што лишени од слобода биле 20 лица, соопшти МВР.

Како резултат на преземените активности на наплатна рампа Гостивар, при извршена контрола на лица и возила, на 29.07.2022 во 18.00 часот, лишени од слобода се 24-годишните А.А., В.Т., А.П., С.Т., сите од Скопје, затоа што кај А.П. била пронајдена ќеса со марихуана. Истиот ден во 18.45 часот полициски службеници ги лишија од слобода: Б.Д.(26), К.Ј.(28), А.В.(27), Г.М.(27) и М.Р.(27), сите од Скопје, затоа што при преглед на возило со кое се превезувале, кај К.Ј. биле пронајдени две ќеси марихуана и едно пакување кокаин.

Од страна на Одделението за недозволена трговија при Надворешната канцеларија за криминалистички работи Гостивар до Основно јавно обвинителство Гостивар против А.П. и К.Ј. се поднесени кривични пријава по чл.215 од Кривичниот законик, по што од страна на Судија на претходна постапка при Основен суд Гостивар им изрече мерка куќен притвор во траење од 30 дена.

На 30.07.2022 во 10.30 часот од инспекторите од Одделението за недозволена трговија со дрога и оружје лишени од слобода се: Б.Х.(19), Б.С.(21) и К.И.(26), тројцата од Скопје, бидејќи при преглед на возило со кое патувале кај Б.Х. најдени се две ќесички марихуана.

По документирање на случајот против него ќе биде поднесен соодветен поднесок. Во истиот период, полициски службеници од Одделение за недозволена трговија со дрога и оружје при СВР Охрид, во содејство со полициски службеници од Оддел за криминалистичка полиција

– Единица за недозволена трговија со дрога и од Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кичево, презедоа мерки и активности во угостителски објекти и за време на уметнички настани-концерти на подрачјето на Охрид, со цел ефикасно откривање на кривични дела поврзани со неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори и со оддавање на уживање на наркотични дроги, при што биле приведени 8 лица.

Така, на 29.07.2022 во 22.15 часот во близина на поранешната касарна, за време на одржување на музичка манифестација, кај М.Ј.(20) од Охрид била пронајдена ќесичка со кокаин. Во 23.15 часот кај 17-годишник од Охрид била пронајдена марихуана. На 30.07.2022 во 23.30 часот во близина на РЦ Запад, кај В.П.(32) од Скопје била пронајдена марихуана.

Истиот ден, при контрола во угостителски објект во 23.50 часот, при преглед кај М.М.(18) и 17-годишник, двајцата од Скопје, кај М.М. била пронајдена марихуана. На 31.07.2022 околу 00.20 часот Охрид за време на музичка манифестација, кај И.М.(19) од Битола пронајдени биле еден куршум и една чаура, во 22.00 часот кај Ф.Н.(22) од Битола била пронајдена таблетка, а кај К.А.(22) од Штип била пронајдена марихуана. Лицата се приведени и по документирање на случаите ќе биде поднесен соодветен поднесок.

ТОП ВЕСТИ

Винската визија на Отворен Балкан на најголемиот светски саем за вино во Верона заедно со Ковачевски, Вучиќ и Рама

– Саемот за вино „Винска визија на Отворен Балкан“ ќе биде претставен на најголемиот светски саем за вино Винитали во Верона од 2 до...

Полицијата ги пронајде двете исчезнати малолетнички Аниса и Мелиса

МВР велат дека по документирање на случајот, двете малолетнички ќе ги предадат на нивните родители Двете исчезнати девојчиња, 12-годишната Аниса и 15-годишната Мелиса, попладнево се...

Серија моќни торнада ги погодија САД: Тројца загинати. Срушен покрив на театар (ВИДЕО)

Најмалку две лица загинаа, а десетици се повредени по вчерашното торнадо во главниот град на Арканзас, Литл Рок и околината. Уште едно лице загина...

Бугарите утре по петти пат во последните две години излегуваат на гласање

Бугарите во недела излегуваат на гласање по петти пат во последните две години, длабоко поделени околу руската инвазија на Украина, земја која е традиционално...

Се очекува одлука кои видови зеленчук и овошје ќе бидат со замрзнати цени

Кои видови овошје и зеленчук ќе бидат со замрзнати цени, Владата треба да соопшти овие денови.Министерот за економија Крешник Бектеши рече дека тоа најверојатно...