Заев: Излеговме од изолацијата за денес да носиме одлуки со најмоќните во Cветот

Поранешниот премиер Зоран Заев преку фејсбук статус се огласи каде порача дека годишнината од членството во НАТО е момент на кој сите се сеќаваме со гордост:

Годишнината од членството во НАТО е повод кој го буди секое македонско срце.

Момент на кој сите се сеќаваме со гордост. Денес, кога беснее разорна војна, гледаме колку е значајно тоа што ние сме НАТО.

За секој граѓанин денес да биде спокоен, за домот ни е сигурен и безбеден – вредеше!

Тргнавме со лузни од крвави удари по дома и раб на граѓанска војна. Се изборивме за реформи кои нѐ трансформираа од заробена држава во демократија.

Излеговме од изолацијата од светот, за денес да носиме одлуки за нашата судбина рамо до рамо со најмоќните во светот.

Го постигнавме историскиот Преспански договор.

Гледајќи како недалеку од нас се гранатираат недолжни цивили, се потсетуваме зошто е важно тоа што спорот со соседите го решивме преку дипломатија и мир.

Светот нѐ награди мене и мојот драг пријател Ципрас со мировни награди, но вистинската награда е тоа што двата народи денес ни живеат во мир и слога.

Референдумот од 2018 го подржаа над 600.000 граѓани. Со зборовите на мојот драг пријател Столтенберг:

Вратата на НАТО е отворена, но само граѓаните на вашата земја можат да одлучат да ја поминат“.

Навистина беше така, поддршката за референдумот од граѓаните беше поголема од било која друга политичка идеја низ историјата после референдумот за независност.

Изминавме долг пат, кој го занемаривме од дента кога горди го гледавме македонското знаме како се развиори пред седиштето на НАТО во Брисел.

Ден кој е историја. Важно предание за нашите поколенија.Вредеше, мој народе!

Остварувањето на вековниот сон на нашите револуционери. Обезбедувањето сигурност за сегашноста.

Обезбедувањето иднина за младите. Вредеше!Да му се радуваме со гордост на овој ден!

ТОП ВЕСТИ

Северна Кореја тестираше подводен дрон со нуклеарно оружје

Новиот систем на подводни беспилотни летала, како што објави државната агенција КЦНА, е наменет за тајни напади во водите на непријателот со цел да...

Полиција повикана во домот на Ријана откако непознат маж се обидел да ја запроси

Полицијата била повикана во домот на Ријана во четвртокот откако во куќата дошол маж со намера да ја запроси пејачката. Човекот, чиј идентитет не се...

Земјотрес во Бања Лука

Земјотрес со јачина од 3,8 степени по Рихтер се случи утринава во Бања Лука. Земјотресот е регистириран околу 7:30 часот, покажува Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар...

СДСМ: Во заложништво на Апасиев, Мицкоски е класичен антиевропски политичар

Христијан Мицкоски е класичен антиевропски политичар, заложник на Димитар Апасиев и Левица, со кого се наптреваруваат во блокади и кочење на државата велат од...

(ВО ЖИВО) Изјави на премиерот Ковачевски, министерот Меџити и амбасадорката Агелер

Изјави на премиерот Димитар Ковачевски, министерот за здравство Фатмир Меџити и амбасадорката на САД, Анџела Прајс Агелер по посетата на реновираниот дел на Универзитетската...