Захарова: НАТО ќе ги турне Финска и Шведска во првите редови

Главната цел на специјалната воена операција, како што Москва ја нарекува инвазијата на Украина, е уништување на националистичките баталјони во Украина, изјави денеска портпаролот на Путин, Дмитриј Песков.

„Главната цел е ослободување на Украина од националистичките баталјони. Операцијата продолжува, поставените задачи се добро познати. Тие мора да се завршат и ќе се завршат, нема сомнеж во тоа“, рече Песков.

Портпаролот на Путин додаде дека веќе се воспоставува мирен живот во областите во кои милитантите не земаат цивили како заложници и не пукаат во куќите.

„Што се однесува до местата каде што националистичките баталјони прават такви работи, се водат жестоки битки. Тие ќе бидат уништени“, додаде Песков.

Ова е првпат Кремљ да објави дека главната цел на војната во Украина е уништување на националистички баталјони.

Кога рускиот претседател Владимир Путин го најави почнувањето на инвазијата, рече дека главните цели се демилитаризација и денацификација на Украина, а потоа, кога стана јасно дека руските сили наидоа на силен отпор во близина на Киев, Кремљ објави дека главна цел на војната е ослободување на Донбас, областа во источна Украина, каде што се наоѓаат двата проруски сепаратистички региона, Донецк и Луганск.

ТОП ВЕСТИ

Претседателот на ДУИ го назначи Рафис Алити за кординатор на огранокот на ДУИ во Сарај

Претседателот на Демократската унија за интеграција, во рамките на неговите законски овластувања, го назначи Рафис Али за координатор на огранокот на ДУИ во Сарај,...

Неверојатна сличност: Помладата ќерка на Адријана Лима и Марко Јариќ е копија на нејзиниот татко (ФОТО)

Адријана Лима и Марко Јариќ во седумгодишниот брак добија две ќерки Валентина (13) и Сијена (10). И иако манекенката и поранешната кошаркар се...

Детали од МВР за големата акција: Уапсени двајца арачиновци, спречен транспорт на дрога во вредност од 100.000 евра

Денеска од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога и опасни материи - Единица за...

Маж влетал со автомобил меѓу пешаци на аеродромот во Келн, има повредени

Педесет и седумгодишен маж со автомобил влетал во пешаци во паркинг гаража на германски аеродром при што повредил неколку лица, соопшти полицијата, пренесува Дојче...

Полициска акција на наплатната рампа кај Тетово, запленета голема количина дрога, уапсени дилери

На наплатната рампа пред Тетово, на автопатот Гостовар-Тетово утрово околу 7 часот, полицијата заплени големо количество дрога и уапси двајца оосмничени дилери, информираа за...