Захарова: Русија адекватно ќе одговори на хрватското протерување на дипломатите

Доколку Европската Унија не реагира веднаш, ризикуваме Западен Балкан да стане сцена на голема криза, со која се соочуваме во Украина, изјави грчкиот министер за надворешни работи, Никос Дендијас, јавуваат агенциите.

Дендијас ја даде изјавата пред состанокот на министрите за надворешни работи на ЕУ во Луксембург, на кој, покрај ситуацијата во Украина, треба да се разговара и за потенцијалните последици од војната во Украина и на Западен Балкан.

„Повторно ќе зборуваме за Украина. Ќе ги информирам моите колеги за мојата неодамнешна посета на Одеса, како и за напорите на Грција да пренесе хуманитарна помош не само во Одеса туку и во Мариупол. Но, ќе зборуваме и за Западен Балкан и Либија. И ќе ги замолам колегите да побрзаат со ова зашто, доколку ЕУ и сега не реагира, ризикуваме ова да стане сцена на голема криза, со која се соочуваме во Украина“, истакна тој.

На крајот, рече дека кризата се однесува на основните вредности: демократија, територијален интегритет, човекови права, владеење на правото и дека е неопходно да се заземе јасен став на сите фронтови.

ТОП ВЕСТИ

ФОТО: Сопругата на Канје Вест се појави во црква во морбидно издание

255 Раперот Канје Вест се ожени со Бјанка Сенсори пред неколку месеци, а парот привлекува големо внимание на јавни места. Така, тие се појавија во...

Анастасија Ражнатовиќ насмеана покрај Немања Гудељ по загубата на бебето

Анастасија Ражнатовиќ и Немања Гудељ се поддржуваат еден со друг и во најтешките и во најубавите денови. Српскиот пар прослави за победата на тимот...

Битиќи со германските компании: Нудиме поволно деловно опкружување, стратешки предности и силна владина поддршка

Заменикот на претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи оствари средба со делегацијата...

Шакира има НОВА ЉУБОВ? Пејачката видена на јахта со познат спортист (ФОТО)

170 Колумбиската пејачка Шакира повторно го привлече вниманието поради приватниот живот, но сега причината не е нејзиниот поранешен партнер, туку некој за кој се...

Груби присуствуваше на редовниот состанок на сите амбасадори на земјите членки на Европската Унија

Денеска се одржа редовниот состанок на сите амбасадори на земјите членки на Европската Унија во Скопје. Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем...