Захарова: Се надеваме дека здравиот разум ќе победи во Молдавија

Москва го повика Кишињев да се воздржи од чекори кои им штетат на билатералните односи, изјави денеска портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова откако Молдавија го забрани емитувањето на руските телевизиски канали, но и јавното прикажување на руската Ѓурѓовска лента.

„ Парламентот на Молдавија на 7 април усвои измени на Кодексот за аудио и визуелни медиумски услуги. Тие предвидуваат забрана за емитување програми и филмови направени во земји кои не ја ратификувале Европската конвенција за прекугранична телевизија, вклучително и Русија, рече Захарова.

Според неа, пратениците на 14 април ги усвоиле измените на Законот за прекршоци со кои се изрекуваат парични казни или поправни работи за употреба на симболи на „воена агресија“, како знамиња и обоени ленти, симболи, беџови и други.

Таа додаде дека се очекува наскоро претседателот на Молдавија да ги потпише тие амандмани.

„ Се надеваме дека ќе победи здравиот разум и дека молдавската страна ќе се воздржи од чекори кои ги нарушуваат односите со Русија“, нагласи таа.

Според неа, последните чекори на Молдавија се во спротивност со изјавите на нејзините лидери за нивната посветеност на неутралниот статус на земјата и партнерството со Русија.

ТОП ВЕСТИ

Османи: Не е чесно кон Али Ахмети ова што му го прават „огнените“

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вечерва гостува во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 каде разговараме на теми поврзани со уставните измени, тензиите...

Меси бара гаранции пред да потпише нов договор

Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=kYZHtJOH0ugЛионел Меси се уште не одлучил каде ќе игра следната сезона, но...

Груби во Топ Тема: Ние работиме цело ВМРО – ДПМНЕ да гласа за уставните измени

„Не сум оптимист туку сум убеден планот е амбициозен и има скетпици и разни математики но, знаете дека до сега се што сме кажале...

Груби: Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ во Чаир е позади Али Ахмети

Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ е позади Али Ахмети, не е позади Артан Груби, ниту позади Изет Меџити, рече Артан Груби...

Груби: Автопатот Тетово-Гостивар ќе биде целосно нов

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби говорејќи за изградбата на Коридорот 8  рече дека на...