PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 1180x200

Захарова удpи по Американците: Лaжевте и уште лaжете, светот знае како нaпаѓате невини земји

Feb 14, 2022

Портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова, го повика американскиот политички естаблишмент да не „зема уште еден грев при срце“. Според неа, американските политичари секогаш користеле лаги за да создадат причини за напади врз цивили ширум светот.
„Американските политичари лажеа, лажaт и ќе лажат, создавајќи изговори за напади врз цивили ширум светот. Сите го знаат тоа. Би го замолила американскиот политички естаблишмент да не прави уште еден грев, но не сум сигурна дека можат да си дозволат“, напиша Захарова на својот телеграмски канал.

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 300x250

Захарова како пример ја оцени изјавата на советникот на претседателот за национална безбедност Џејк Саливан. Тој призна дека САД немаат информации за рускиот напад врз Украина, додавајќи дека нападот можеби нема да се случи.
„Светот веќе знае кој лаже цело време“, истакна Захарова.

Таа советуваше да се погледне обраќањето на американскиот државен секретар Колин Пауел до Советот за безбедност на ОН на 5 февруари 2003 година. Пауел потоа мавташе со епрувета, наводно со оружје за масовно уништување, и ја оправда инвазијата на Ирак што наскоро следеше. САД создадоа „докази“ за вината на невините луѓе. Пауел постојано призна дека лаже.

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 940x400

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ