Захарова: Западот е виновен за глобалната закана по безбедноста на храната


Русија ги отфрли обвинувањата дека нејзината интервенција над Украина претставува сериозна закана за глобалната безбедност на храната, а наместо тоа ги обвинува западните санкции.

Западот обвини дека поради војната во Украина блокирани се главните пристаништа во земјата на Црното Море, што сериозно влијае на синџирите за снабдување со храна ширум светот. Украина е главен извозник на пченица, но сега милиони тони жито се заглавени.

– Обидите на Западот сите неволји да ги припише на специјална воена операција и да ја обвини Русија за блокирање на странски бродови во пристаништата на Црното и Азовското Море се апсолутно неосновани – изјави портпаролката на Министерството за надворешни работи, Марија Захарова.

– Главниот катализатор за постојните негативни трендови беа антируските санкции на Западот, што доведе до прекин на врските во областа на глобалната логистичка и транспортна инфраструктура –  рече таа. Зголемувањето на цените на земјоделските производи започна во 2020 година и во никој случај не е резултат на специјална воена операција во Украина, тврди таа, говорејќи и за кризата со ковидот.

–  Пандемијата сериозно ги наруши синџирите и значително ги зголеми трошоците за услугите за транспорт на храна, додаде таа.

ТОП ВЕСТИ

Во Драч запленети непријавени над 250 илјади евра

Албанската полиција во пристанишниот град Драч запленила 251.295 евра и поголема количина медикаменти, кои не биле пријавени според важечките албански закони. – Тоа во рамки...

Софи Тарнер и Џо Џонас нема да се разведат мирно, претстои грда борба

87 Се чини дека ситуацијата околу разводот на Џо Џонас и Софи Тарнер ќе се вжешти, а упатени извори тврдат дека ова е само...

Бочварски: Примената на Еврокодовите во градежништвото ќе ја зголеми конкурентноста на домашните компании во Европа 

Министерот Благој Бочварски денеска се обрати на конференцијата посветена на Еврокодовите – нови стандарди за проектирање и градење на сите видови на градежни конструкции....

Груби: Над 2.000 вработувања во Кичево, Тетово, Струга, Гостивар, Битола… АПЛИЦИРАЈТЕ!

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби на својата официјална Фејсбук страница објави дека Саемот за...

ПОТВРДЕНО: Леонардо ди Каприо во врска со 23 години помлада манекенка

88 Познатиот актер официјално е во врска со 23 години помладата манекенка Виторија Черети, потврди извор близок на парот. Двојката е видена низ САД и...