Затворен Клубот на Македонците во Благоевград откако се сретнаа со Пендаровски

Премиерот Димитар Ковачевски минатата недела на седницата за пратенички прашања најави дека македонската Влада ќе отвори културен центар во Благоевград во Бугарија, а допрва ќе се одлучува кое име ќе го носи овој клуб.

Оваа најава на Ковачевски доаѓа како реакција на отворањето на бугарскиот клуб во Битола со спорното име „Ванчо Михајлов“.

Но, Македонците во Благоевград и досега имаа свој клуб во овој град. Клуб кој беше затворен на Велигден.

Атанас Кирјаков, активист за правата на Македонците во Бугарија за „Фокус“ објаснува дека клубот функционирал веќе неколку години во кој етничките Македонци и Македонки од Благоевград и пошироко се собирале.

Имале Македонски културен календар, одржувале состаноци, а македонски интелектуалци од Пиринска Македониjа во Клубот ги запознавале со нивните наjнови книжевни дела, македонски книги и македонски весници (како весникот „Народна волja“, весниците  „Скорнување“, „Македонска пошта“, „Македонец“,  „Пиринска Македониjа“ и др.).

Во Македонскиот клуб во Благоевград се собираа Македонци и Македонки од разни генерации , го почитувавме нашите македонски, светски и верски празници , и наши македонки традиции. Но , неколку дена пред Велигден , газдата на просториjaта во коja бевме под кириja , и коja кириja редовно ja плаќaвме , еднострано ни го раскина договорот. Анализата ни покажа дека газдата бил под притисок на бугарските власти ( таjна и jaвна полициja), вели Кирјаков за „Фокус“.

Атанас Кирјаков, активист за правата на Македонците во Бугарија

Според неговите сознанија, тие биле избрани од просторијата како казна дека поголем дел од македонската делегациjа од Пиринска Македониja коja се сретна со претседателот Стево Пендаровски во Скопje беше со деjци од Македонскиот клуб во Благоевград.

Сега сме на улица. Во Благоевград нема Македонски клуб. Се разбира дека е много неопходно да отвори врати повторно Македонскиоу клуб во Благоевград – главниот град , престолнината на Пиринска Македониja , за да може и понатаму да имаме можност ние, етничките Македонци и Македонки под Пирин да имаме наш Македонски културен дом , место каде да се собираме , да одржувавме состаноци и да си почитуваме нашите македонски празници и обичаи, вели Кријаков.

Активистите за правата на Македонците во Благоевград веќе формирале и комисија која собира предлози за тоа кое име треба да го носи Клубот кој го најави премиерот Ковачевски.

Тие сметаат дека предлозите за името на Македонскиот клуб треба да поврзани сo личности – културни деjци од Благоевград ( Горна Џумаja) или од цела Пиринска Македониja , имиња на месности, топоними поврзани со значаjни случувања од македонската историja во Пиринска Македониja.

Веќе им пристигнале и првите предлози меѓу кои се имињата на: Никола Јонков Вапцаров, Антон Попов…

Од поновата македонска историja има предлог Македонскиот клуб да го носи името на писателот и режисер Славе Македонски ( 1931 – 2002 ), роден во село Железница , Благоевградско. Има и предлог Македонскиот клуб да го носи името „9 – 10 август 1946 г.“ – датумот на коj официјално се oбjави и започна Културната автономиja во Пиринска Македониja. Има и предлог Македонскиот Клуб во Благоевград да го носи името „Македонско огниште“, вели Кирјаков.

ТОП ВЕСТИ

Ким Кардашијан има ново момче: Мистериозниот маж го носела во ресторан во кој одела со бившиот

Ријалити ѕвездата Ким Кардашијан откри дека се гледа со мистериозен маж, а за да го скрие неговиот идентитет, му го дала прекарот „Фред“. Најпознатата старлета...

(Видео) Невреме во Белград: од силните громови испукале стаклата на автомобилите

Силно невреме го зафати синоќа Белград и направи хаос. Според снимките кои беа објавени на социјалните мрежи, грмотевиците биле многу силни и имало во...

Претреси во Битола, пронајдени пиштол, муниција, украдени предмети

На 08.06.2023 полициски службеници од Одделението за криминалистичка полиција при СВР Битола го лишиле од слобода К.Ј.(26) од Битола. При претрес во неговиот дом,...

Седници на ИО и ЦО на СДСМ за формата на продолжување на преговорите со ВМРО-ДПМНЕ

Централниот и Извршниот одбор на СДСМ денеска ќе одржат седници на кои тема ќе бидат начинот и формата со кои понатаму ќе продолжат преговорите...

Трамп во вторник е на суд во Мајами, објави дека по втор пат е обвинет годинава

Доналд Трамп синоќа објави дека е обвинет по втор пат оваа година – овој пат по федерални обвиненија во случај што се фокусира на...