Заврши мораториумот, странците ќе можат слободно да купуваат земјоделско земјиште


Хрватска

Странците од идната година ќе можат да купуваат земјоделско земјиште без никакви проблеми и пречки во Хрватска. Токму овој факт предизвика многу граѓани, а особено земјоделци, да стравуваат од значително поскапување на плодното земјоделско земјиште, кое со години е во очите на многу странци поради приходите и можностите што може да ги донесе. По влезот во Европската Унија, Хрватска доби преоден период од седум години во кој се применува забрана за продажба на земјоделско земјиште на граѓани од други земји-членки на ЕУ. Периодот на транзиција беше поставен за да се спречи порастот на цените на земјоделското земјиште во Хрватска по пристапувањето во ЕУ, што може да се случи поради поголемата куповна моќ на граѓаните на одделни земји-членки.
Без усвојување преоден период, стекнувањето земјоделско земјиште би било потешко за хрватските земјоделци и би го забавило неопходното преструктурирање на земјоделскиот сектор. Уште пред пристапот на Хрватска во ЕУ беше предвидена можност за продолжување на седумгодишниот преоден период за дополнителни три години доколку се покаже дека хрватскиот пазар на земјоделско земјиште сè уште не е доволно стабилен и дека сѐ уште постои ризик од значително зголемување на цените доколку се отвори за странски државјани.
Токму тоа и се случи, а Хрватска побара продолжување на мораториумот за уште три години, кој наскоро истекува, по што странците ќе можат без пречки да купуваат земјоделско земјиште во Хрватска.
Сите знаевме дека порано или подоцна ќе дојде тоа и екстремно се плашевме од него, бидејќи сме свесни што носи. Досега имавме проблеми како да купиме земјоделско земјиште од локалните самоуправи, бидејќи секогаш имало разни игри. Сега во целата приказна ќе се вклучат и странците, кои се многу посилни во однос на плаќањата од мене, па лесно можат да издвојат многу повеќе пари за квалитетна земја. За многу помалку пари отколку во нивните земји, тие ќе можат да купат големи површини земја во Хрватска. Сите се плашиме дека тоа ќе ни ја отежне положбата, бидејќи повеќе нема да можеме да стигнеме до земјата што ни е толку потребна – вели Ивица М., сопственик на семејна фарма во областа Вуковар.

Подготвил: Марјан Велевски

ТОП ВЕСТИ

Роналдо по новиот рекорд: Одлично е што уште играм и постигнувам голови

Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=i4EBkAwsqrIКристијано Роналдо постави два рекорди за време на дуелот...

Претседателот на ДУИ го назначи Рафис Алити за кординатор на огранокот на ДУИ во Сарај

Претседателот на Демократската унија за интеграција, во рамките на неговите законски овластувања, го назначи Рафис Али за координатор на огранокот на ДУИ во Сарај,...

Неверојатна сличност: Помладата ќерка на Адријана Лима и Марко Јариќ е копија на нејзиниот татко (ФОТО)

Адријана Лима и Марко Јариќ во седумгодишниот брак добија две ќерки Валентина (13) и Сијена (10). И иако манекенката и поранешната кошаркар се...

Детали од МВР за големата акција: Уапсени двајца арачиновци, спречен транспорт на дрога во вредност од 100.000 евра

Денеска од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога и опасни материи - Единица за...

Маж влетал со автомобил меѓу пешаци на аеродромот во Келн, има повредени

Педесет и седумгодишен маж со автомобил влетал во пешаци во паркинг гаража на германски аеродром при што повредил неколку лица, соопшти полицијата, пренесува Дојче...