Заврши средбата на украинскиот и рускиот министер, нема напредок

Заврши состанокот на министрите за надворешни работи на Русија и Украина кој денеска се одржуваше во Турција. Нема напредок во преговорите кои овие две земји до сега ги водеа на пониско ниво.

Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба по средбата со неговиот изјави дека нема напредок во денешните разговори за прекин на огнот. Тој истакна дека, според ставовите на Лавров, може да се заклучи дека Русија ќе продолжи со својата агресија сѐ додека Украина не ги исполни барањата на Москва, наведува Ројтерс.

Лавров пак по средбата изјави дека денешната средба покажала дека нема алтернатива за разговорот и додаде дека е важно сериозно да се зборува за ситуацијата.

-Тие дозволија употреба на оружје во Украина, кое може да се постави секаде, а го користат терористи. Ќе ја прашаме ЕУ како е можно оваа закана за Русија да се создава со години. Во годините што доаѓаат ќе ги има овие закани не само од Украина, туку секаде во ЕУ. Дали ќе нападнеме друга земја? Нема, не сме ја нападнале ниту Украина, рече Лавров.

Кулеба рече дека се подготвени да работат на напори за ставање крај на војната.

Тој рече дека имаат две задачи – воспоставување хуманитарен коридор од Мариупол и постигнување 24-часовно примирје. Тој додаде дека Лавров не се обврзал да формира конвој од Мариупол, но дека се надева оти Русија ќе донесе таква одлука, пренесува британската агенција.

-Разговаравме за прекин на огнот што би траел 24 часа. Господинот Лавров не се согласи со тоа, рече Кулеба.

Кулеба рече дека тие се за дипломатија, но и дека се подготвени да се бранат.

-Не можеме да ја запреме војната ако државата што ја почна агресијата не го сака тоа, посочи тој.

Лавров објасни дека нападнатата болница во Мариупол била мета бидејќи таму имало борци на т.н. Азов батаљон.

-Нашата делегација даде докази дека тоа породилиште е окупирано од Азов и дека ги исфрлиле бремените жени и работниците… Заклучоците сами извлечете ги, кажа Лавров.

ТОП ВЕСТИ

Винската визија на Отворен Балкан на најголемиот светски саем за вино во Верона заедно со Ковачевски, Вучиќ и Рама

– Саемот за вино „Винска визија на Отворен Балкан“ ќе биде претставен на најголемиот светски саем за вино Винитали во Верона од 2 до...

Полицијата ги пронајде двете исчезнати малолетнички Аниса и Мелиса

МВР велат дека по документирање на случајот, двете малолетнички ќе ги предадат на нивните родители Двете исчезнати девојчиња, 12-годишната Аниса и 15-годишната Мелиса, попладнево се...

Серија моќни торнада ги погодија САД: Тројца загинати. Срушен покрив на театар (ВИДЕО)

Најмалку две лица загинаа, а десетици се повредени по вчерашното торнадо во главниот град на Арканзас, Литл Рок и околината. Уште едно лице загина...

Бугарите утре по петти пат во последните две години излегуваат на гласање

Бугарите во недела излегуваат на гласање по петти пат во последните две години, длабоко поделени околу руската инвазија на Украина, земја која е традиционално...

Се очекува одлука кои видови зеленчук и овошје ќе бидат со замрзнати цени

Кои видови овошје и зеленчук ќе бидат со замрзнати цени, Владата треба да соопшти овие денови.Министерот за економија Крешник Бектеши рече дека тоа најверојатно...