Зеленски бара директни разговори со Путин

Украинскиот претседател Володимир Зеленски бара директни разговори со рускиот претседател Владимир Путин. Кремљ не отфрла таква можност.

Една од најважните задачи во текот на преговорите помеѓу Украина и Русија е организација на средба на претседателите на двете држави, смета украинскиот лидер Володимир Зеленски. „Нашата делегација има јасна задача – да стори сѐ за да се одржи средба на двајцата претседатели“, изјави Зеленски во видео обраќање во текот на изминатата ноќ. Тоа е средба на која сите чекаат, смета тој и додава дека тој пат е тежок, но неопходен за да се добијат ефикасни гаранции. Украина постојано укажува дека Путин ги носи сите конечни одлуки.

Портпаролот на Кремљ, Дмитри Песков, вчера (13.03) не исклучи можност за средба на Путин и Зеленски. Но, како што рече Песков за руската телевизија, би морало да се разбере што е целта на таква една средба и што таму би се разговарало.

Преговарачките делегации на Украина и Русија во текот на викендот изразија воздржан оптимизам околу преговорите. Советникот на украинскиот претседател Зелкенски, Михајло Подољак, оцени дека Русија преговара поконструктивно отколку досега. Рускиот преговарач Леонид Слуцки, како што јави агенцијата РИА, смета дека двете делегации наскоро би можеле да дојдат до заедничка позиција и дека од почетокот на преговорите е направен супстанцијален напредок. За денеска се планирани разговори на преговарачките делегации во онлајн-формат.

ТОП ВЕСТИ

Нов метод за снимање на системот за варење со далечинско управување > Опсервер

Минијатурната капсула „Навикам“ („NaviCam“) може да направи револуција во дијагнозата на проблеми со дигестивниот тракт. <!-- N_Inpost 300x250_2 Ендоскопите со капсули...

Чоколадно смути со овошје

Состојки: (за 2 лица) – 1 зрела банана (замрзната) – 5 јагоди (замрзнати) – 2 дл млеко или бадемово млеко – 1 лажичка ванилин шеќер – 2 лажици какао –...

Пентагон го демантира „Волстрит журнал“, Кинезите не граделе шпионска станица во Куба

Пентагон не е запознаен со кинеско-кубанскиот план за формирање кинеска шпионска станица за електронско прислушување на територијата на Куба. Портпаролот на Министерството за одбрана, Пет...

Ким Кардашијан има ново момче: Мистериозниот маж го носела во ресторан во кој одела со бившиот

Ријалити ѕвездата Ким Кардашијан откри дека се гледа со мистериозен маж, а за да го скрие неговиот идентитет, му го дала прекарот „Фред“. Најпознатата старлета...

(Видео) Невреме во Белград: од силните громови испукале стаклата на автомобилите

Силно невреме го зафати синоќа Белград и направи хаос. Според снимките кои беа објавени на социјалните мрежи, грмотевиците биле многу силни и имало во...