Зеленски до Германија и Унгарија: Руската нафта е платена со крв

Дмитриј Медведев, еден од најблиските сојузници на рускиот претседател Владимир Путин, денеска го предупреди НАТО дека Русија ќе инсталира хиперсонични ракети и нуклеарно оружје во ексклавата Калининград доколку Шведска и Финска се приклучат на западната алијанса.

Финска, која дели 1.300 километри долга граница со Русија, размислува за влез во НАТО, заедно со Шведска. Хелсинки ќе одлучи за тоа во следните неколку недели, изјави во средата финската премиерка Сана Марин.

Медведев, поранешен руски претседател и премиер, а сега заменик-претседател на Советот за безбедност, рече дека во случај на членство во НАТО на тие две земји, Русија ќе мора да ги зајакне своите копнени, морски и воздушни сили на Балтикот. Медведев директно зборуваше и за нуклеарна закана, велејќи дека повеќе не може да се зборува за Балтик без нуклеарно оружје. Русија излегува на Балтичкото Море во ексклавата Калининград, меѓу Полска и Литванија.

Сојузникот на Путин се надева дека Финска и Шведска ќе се откажат од своите аспирации за членство. Ако не, продолжи тој, ќе мора да живеат со нуклеарно оружје и хиперсонични ракети во нивното соседство. Русија има најголем арсенал на нуклеарни боеви глави во светот, а заедно со Кина и САД, е лидер во хиперсоничната ракетна технологија.

Литванија одговори дека заканите на Русија не се ништо ново и дека Москва донела нуклеарно оружје во Калининград многу пред нападот на Украина.

Доколку се оствари финското и шведското членство во НАТО, тоа ќе биде една од најголемите стратешки последици од војната во Украина.

ТОП ВЕСТИ

ФОТО: Сопругата на Канје Вест се појави во црква во морбидно издание

255 Раперот Канје Вест се ожени со Бјанка Сенсори пред неколку месеци, а парот привлекува големо внимание на јавни места. Така, тие се појавија во...

Анастасија Ражнатовиќ насмеана покрај Немања Гудељ по загубата на бебето

Анастасија Ражнатовиќ и Немања Гудељ се поддржуваат еден со друг и во најтешките и во најубавите денови. Српскиот пар прослави за победата на тимот...

Битиќи со германските компании: Нудиме поволно деловно опкружување, стратешки предности и силна владина поддршка

Заменикот на претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи оствари средба со делегацијата...

Шакира има НОВА ЉУБОВ? Пејачката видена на јахта со познат спортист (ФОТО)

170 Колумбиската пејачка Шакира повторно го привлече вниманието поради приватниот живот, но сега причината не е нејзиниот поранешен партнер, туку некој за кој се...

Груби присуствуваше на редовниот состанок на сите амбасадори на земјите членки на Европската Унија

Денеска се одржа редовниот состанок на сите амбасадори на земјите членки на Европската Унија во Скопје. Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем...