Зеленски: Донбас ќе биде наш, иако ситуацијата е многу тешка


Украинскиот нуклеарен инспекторат ја обвини Меѓународната агенција за атомска енергија дека подлегнала на руската пропаганда и побара поддршка за барањето на Киев за протерување на руските сили од најголемата украинска нуклеарна централа Запорожје.

Шефот на инспекторатот, Олег Кориков, го критикуваше генералниот директор на агенцијата, Рагаел Гроси, кој на почетокот на неделава на Светскиот економски форум во Давос изјави дека во Запорожје се пронајдени големи резерви на плутониум и збогатен ураниум кои може да се користат за производство на нуклеарно оружје.

„Многу е тажно кога висок функционер на МААЕ објавува ‘дебели’ лаги руска пропаганда“, рече Кориков, жалејќи се дека МААЕ не одговорила на барањата на Украина да направи повеќе за борба против рускиот нуклеарен тероризам.

Непосредно пред инвазијата на Украина, рускиот претседател Владимир Путин рече дека Украина го користи знаењето од советската ера за да направи сопствено нуклеарно оружје.

ТОП ВЕСТИ

Во Драч запленети непријавени над 250 илјади евра

Албанската полиција во пристанишниот град Драч запленила 251.295 евра и поголема количина медикаменти, кои не биле пријавени според важечките албански закони. – Тоа во рамки...

Софи Тарнер и Џо Џонас нема да се разведат мирно, претстои грда борба

87 Се чини дека ситуацијата околу разводот на Џо Џонас и Софи Тарнер ќе се вжешти, а упатени извори тврдат дека ова е само...

Бочварски: Примената на Еврокодовите во градежништвото ќе ја зголеми конкурентноста на домашните компании во Европа 

Министерот Благој Бочварски денеска се обрати на конференцијата посветена на Еврокодовите – нови стандарди за проектирање и градење на сите видови на градежни конструкции....

Груби: Над 2.000 вработувања во Кичево, Тетово, Струга, Гостивар, Битола… АПЛИЦИРАЈТЕ!

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби на својата официјална Фејсбук страница објави дека Саемот за...

ПОТВРДЕНО: Леонардо ди Каприо во врска со 23 години помлада манекенка

88 Познатиот актер официјално е во врска со 23 години помладата манекенка Виторија Черети, потврди извор близок на парот. Двојката е видена низ САД и...