Зеленски го покани Макрон да ја посети Украина и да се увери во геноцидот


Фото: Веб-страница на украинскиот претседател

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека го поканил францускиот претседател Емануел Макрон да ја посети Украина за да се увери од прва рака дека руските сили вршат „геноцид“, термин кој Макрон не го користи.

– Разговарав со Макрон. Тој сака да обезбеди Русија да се вклучи во дијалог – рече Зеленски во интервју за Си-Ен-Ен, обидувајќи се да објасни зошто Макрон одбива да го користи терминот геноцид во Украина, за разлика од американскиот претседател Џозеф Бајден.

Зеленски прво го оцени како навредливо одбивањето на Макрон да ги означи злосторствата во Украина како геноцид.

– Му реков (на Макрон) дека сакам да сфати дека ова не е војна, дека тоа не е ништо друго освен геноцид. Го поканив да дојде кога ќе има можност. Тој ќе дојде да види и сигурен сум дека ќе сфати – рече Зеленски.

Макрон, кој е во кампања за вториот круг од претседателските избори во Франција, неодамна изјави дека злосторствата во една земја треба да бидат означени како „геноцид“ од правосудните органи, а не од политичарите. Тој додаде дека влегувањето во „вербална тензија“ нема да ѝ помогне на Украина.

ТОП ВЕСТИ

Винската визија на Отворен Балкан на најголемиот светски саем за вино во Верона заедно со Ковачевски, Вучиќ и Рама

– Саемот за вино „Винска визија на Отворен Балкан“ ќе биде претставен на најголемиот светски саем за вино Винитали во Верона од 2 до...

Полицијата ги пронајде двете исчезнати малолетнички Аниса и Мелиса

МВР велат дека по документирање на случајот, двете малолетнички ќе ги предадат на нивните родители Двете исчезнати девојчиња, 12-годишната Аниса и 15-годишната Мелиса, попладнево се...

Серија моќни торнада ги погодија САД: Тројца загинати. Срушен покрив на театар (ВИДЕО)

Најмалку две лица загинаа, а десетици се повредени по вчерашното торнадо во главниот град на Арканзас, Литл Рок и околината. Уште едно лице загина...

Бугарите утре по петти пат во последните две години излегуваат на гласање

Бугарите во недела излегуваат на гласање по петти пат во последните две години, длабоко поделени околу руската инвазија на Украина, земја која е традиционално...

Се очекува одлука кои видови зеленчук и овошје ќе бидат со замрзнати цени

Кои видови овошје и зеленчук ќе бидат со замрзнати цени, Владата треба да соопшти овие денови.Министерот за економија Крешник Бектеши рече дека тоа најверојатно...