Зеленски го разреши украинскиот амбасадор во Германија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го разреши амбасадорот во Германија, Андриј Мелник, според декретот објавен од претседателскиот кабинет.

Претходно оваа недела, Билд пишуваше за фактот дека дипломатот може да биде лишен од функцијата, а потоа да биде назначен за заменик-шеф на украинското Министерство за надворешни работи, повикувајќи се на извори во Киев.

Оваа објава е резултат на бројните контроверзни изјави на Мелник, кои германските медиуми ги оценија како скандалозни.

Така, во интервју со новинар од Германија, каде глорификацијата на нацизмот е забрането со закон, Мелник го нарече нацистичкиот соучесник Степан Бандера „борец за слобода“. Тој ги објасни масакрите на украинските националисти врз Полјаците во Волинија и Галиција за време на Втората светска војна со фактот дека од другата страна „имаше многу убиства и злосторства“.

ТОП ВЕСТИ

Во Драч запленети непријавени над 250 илјади евра

Албанската полиција во пристанишниот град Драч запленила 251.295 евра и поголема количина медикаменти, кои не биле пријавени според важечките албански закони. – Тоа во рамки...

Софи Тарнер и Џо Џонас нема да се разведат мирно, претстои грда борба

87 Се чини дека ситуацијата околу разводот на Џо Џонас и Софи Тарнер ќе се вжешти, а упатени извори тврдат дека ова е само...

Бочварски: Примената на Еврокодовите во градежништвото ќе ја зголеми конкурентноста на домашните компании во Европа 

Министерот Благој Бочварски денеска се обрати на конференцијата посветена на Еврокодовите – нови стандарди за проектирање и градење на сите видови на градежни конструкции....

Груби: Над 2.000 вработувања во Кичево, Тетово, Струга, Гостивар, Битола… АПЛИЦИРАЈТЕ!

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби на својата официјална Фејсбук страница објави дека Саемот за...

ПОТВРДЕНО: Леонардо ди Каприо во врска со 23 години помлада манекенка

88 Познатиот актер официјално е во врска со 23 години помладата манекенка Виторија Черети, потврди извор близок на парот. Двојката е видена низ САД и...