Зеленски и шефовите на странски држави и влади оддадоа почит на жителите на Буча убиени од руските агресори


Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, заедно со повеќе шефовите на странски држави и влади им оддаде почит на жителите на Буча убиени од руските агресори за време на привремената окупација на овој град, кој се наоѓа во Кијивската област.
Како што објави прес-службата на претседателот, церемонијата се одржала во близина на црквата на Светиот апостол Андреј Првоповиканиот и Сите Светци во Буча.

На церемонијата присуствуваа: претседателката на Република Молдавија Маја Санду, премиерот на Република Словачка Едуард Хегер, премиерот на Словенија Роберт Голоб, премиерот на Хрватска Андреј Пленковиќ, како и претседателот на Врховната Рада Руслан Стефанчук, премиерот Министерот на Украина Денис Шмихал, шеф на Кабинетот на претседателот Андриј Јермак.

Присутните поставија кандила со икони на меморијалниот крст на гробницата на цивилите во Буча убиени од руските агресори.

За време на церемонијата беа објавени имињата на 77 идентификувани лица кои беа погребани во масовна гробница во близина на црквата, како и 11 војници загинати во битките за Буча.

Руските окупатори извршиле повеќе од 9.000 воени злосторства во областа Буча, регионот Кијив.

Според главниот обвинител на Украина, Андриј Костин, „над 9.000 воени злосторства беа извршени во областа Буча за време на 33 дена окупација. Страшни бројки… Повеќе од 270 злосторства дневно. Повеќе од 1.400 цивили беа убиени. Многу од нив беа мачени. Триесет и седум деца загинаа, 52 деца се повредени“, објави Јавното обвинителство на Телеграм.

Во текот на изминатата година, нагласи Костин, обвинителството покрена обвиненија против речиси 100 руски војници. Против 35 од нив обвинителни акти се испратени до суд. Меѓу нив е и генерал-полковник, командант на централниот воен округ на Русија, кој директно го предводеше заземањето на регионите Суми, Чернихив и Кијив.

Двајца руски војници беа осудени на 12 години затвор за незаконско приведување цивили и грабежи, истакна Јавниот обвинител.

Според неговото мислење, „сите овие злосторства не се случајност. Тие се дел од планираната стратегија на Русија насочена кон уништување на Украина како држава и Украинците како нација.

Подготви: Д. Мишев / ЦИВИЛ Медиа

ТОП ВЕСТИ

ДУИ утре одбележува 21 годишнина од своето постоење

Демократската унија за интеграција (ДУИ)  утре на 5 јуни по повод 21-годишнината од своето постоење со свечен коктел во хотелот " Александар палас" во...

Славната пејачка се обрати кон хејтерите: „Јас сум во мојата дебела фаза, па што?“

Музичарката со албанско потекло Бебе Реџа сподели фотографија од нејзиниот стомак на Твитер откако видела како луѓето го бараат нејзиното име со зборот „дебела“...

Директорот на Nvidia: Секој може да програмира со помош на вештачка интелигенција

Вештачката интелигенција значи дека секој сега може да биде компјутерски програмер бидејќи сè што треба да направи е да „разговара со компјутерот“, изјави денеска...

Зеленски: Најмалку 500 украински деца загинаа во војната

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека најмалку 500 украински деца биле убиени во војната на Русија против неговата земја. Тој го изјави ова...

Османи во Будва: Од 1 јули Северна Македонија го презема претседавањето со Процесот за соработка во Југоисточна Европа

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи утре ќе учествува на состанокот на министрите за надворешни работи на Процесот за соработка на Југоисточна Европа (ПСЈИЕ),...