Зеленски: Најмалку 117 деца загинаа во војната, но тоа нема да биде конечниот број


Фото: Принт-скрин

Најмалку 117 деца досега се убиени во руската инвазија врз Украина, изјави денеска украинскиот претседател Владимир Зеленски во своето обраќање пред италијанските пратеници, додавајќи дека тоа нема да биде конечниот број.

Зеленски ја повика Италија да ги замрзне руските средства и да ги конфискува луксузните стоки, како што се јахтите, тврдејќи дека тоа е неопходно за да се спречи рускиот претседател Владимир Путин.

– Треба да запрете само еден човек за да преживеат милиони луѓе – истакна украинскиот претседател.

Тој додаде дека претходно телефонски разговарал со папата Франциск, кој го охрабрил во борбата на армијата за слободата на Украина.

– Јас му одговорив: нашиот народ стана војска кога виде колку страдања носи непријателот, колку уништувања остава зад себе, колку крвопролевање бара, нагласи Зеленски.

ТОП ВЕСТИ

Османи: Не е чесно кон Али Ахмети ова што му го прават „огнените“

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вечерва гостува во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 каде разговараме на теми поврзани со уставните измени, тензиите...

Меси бара гаранции пред да потпише нов договор

Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=kYZHtJOH0ugЛионел Меси се уште не одлучил каде ќе игра следната сезона, но...

Груби во Топ Тема: Ние работиме цело ВМРО – ДПМНЕ да гласа за уставните измени

„Не сум оптимист туку сум убеден планот е амбициозен и има скетпици и разни математики но, знаете дека до сега се што сме кажале...

Груби: Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ во Чаир е позади Али Ахмети

Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ е позади Али Ахмети, не е позади Артан Груби, ниту позади Изет Меџити, рече Артан Груби...

Груби: Автопатот Тетово-Гостивар ќе биде целосно нов

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби говорејќи за изградбата на Коридорот 8  рече дека на...