Зеленски побарал од Бајден да не го санкционира Абрамович

Германија го критикува барањето на рускиот претседател Владимир Путин, кој рече дека Москва повеќе нема да прифаќа плаќања во долари и евра за испорака на гас за Европската Унија.

„Таквото барање значи раскинување на договорот“, изјави министерот за економија, Роберт Хабек, на прес-конференцијата во Берлин.

„Сега ќе разговараме со нашите европски партнери како ќе одговориме на ова барање“, додаде тој.

Путин рече дека Русија повеќе нема да прифаќа плаќања во долари и евра за испорака на гас за ЕУ давајќи им на руските власти една недела да изготват нов систем во рубли. Рускиот претседател објасни дека тоа е одговор на замрзнувањето на рускиот имот на Запад поради офанзивата во Украина.

Германија е екстремно зависна од рускиот гас, кој сочинува 55 отсто од нејзиниот увоз на гас. И покрај руската инвазија на Украина, рускиот гас продолжува да пристигнува во ЕУ одбивајќи да воведе ембарго, како што направија САД и Велика Британија.

Берлин, сепак, сака бргу да ја намали својата зависност барајќи други доставувачи. За таа цел, германската влада ќе ја забрза изградбата на терминал за ЛНГ за увоз на течен гас.

Таа неодамна потпиша договор за долгорочна набавка со Катар, главен извозник на ЛНГ, по повод посетата на Хабек на земјата од Персискиот Залив минатиот викенд.

ТОП ВЕСТИ

Пентагон го демантира „Волстрит журнал“, Кинезите не граделе шпионска станица во Куба

Пентагон не е запознаен со кинеско-кубанскиот план за формирање кинеска шпионска станица за електронско прислушување на територијата на Куба. Портпаролот на Министерството за одбрана, Пет...

Ким Кардашијан има ново момче: Мистериозниот маж го носела во ресторан во кој одела со бившиот

Ријалити ѕвездата Ким Кардашијан откри дека се гледа со мистериозен маж, а за да го скрие неговиот идентитет, му го дала прекарот „Фред“. Најпознатата старлета...

(Видео) Невреме во Белград: од силните громови испукале стаклата на автомобилите

Силно невреме го зафати синоќа Белград и направи хаос. Според снимките кои беа објавени на социјалните мрежи, грмотевиците биле многу силни и имало во...

Претреси во Битола, пронајдени пиштол, муниција, украдени предмети

На 08.06.2023 полициски службеници од Одделението за криминалистичка полиција при СВР Битола го лишиле од слобода К.Ј.(26) од Битола. При претрес во неговиот дом,...

Седници на ИО и ЦО на СДСМ за формата на продолжување на преговорите со ВМРО-ДПМНЕ

Централниот и Извршниот одбор на СДСМ денеска ќе одржат седници на кои тема ќе бидат начинот и формата со кои понатаму ќе продолжат преговорите...