Зеленски се обрати пред германскиот парламент: Повторно имаме ѕид во Европа но не е Берлинскиот

Украинскиот претседател Володимир Зеленски им се обрати на пратениците во германскиот парламент и не штедеше критики.

Тој се приклучи преку видео врската на почетокот на седницата на парламентот.

Пратениците го поздравија со силен аплауз.

– Ѕидот се враќа среде Европа, со секоја фрлена бомба врз Украина, со секоја неодлучна одлука за мир – рече Зеленски.

– Ви се обраќам во име на сите Украинци. Мариуполчани со денови живееја без храна, без вода, без поддршка. Руските војници гледаа сè само како цел – рече тој.

Зеленски се осврна и на нападите врз театарот.

– Русија не дозволува никаква хуманитарна стока. Бомбардирањето трае веќе петти ден, па помош не може да помине. Германија може да го види сето ова – рече тој.

Тој повика на воздушен транспорт до Украина.

– По 80 години Украина повторно се врти кон Германија. Уште еден обид за уништување на украинскиот народ – рече Зеленски.

Во својот говор тој им се обрати на пратениците.

– Секоја година политичарите повторуваат „Никогаш повеќе“. Сега гледаме дека тие зборови не вредат ништо. „Во Европа се уништуваат луѓе“, рече Зеленски.

Тој ја повика Германија да обезбеди силна поддршка за Украина.

„Се чини дека овие санкции не се доволни за да се запре оваа војна“, додаде тој.

Тој додаде дека илјадници луѓе загинале во првите три недели од војната и рече дека тој зборува „во име на војниците кои ги бранат вредностите за кои често се зборува низ Европа“.

– Претседателот на САД, Роналд Реган, еднаш рече: „Господине Горбачов, урнете го овој ѕид“. Апелирам до тебе, драг канцеларе Шолц, да го уништиш овој ѕид. Дајте ѝ го на Германија лидерството кое Германија го заслужува. Така, твоите потомци ќе се гордеат со тебе. Поддржете го мирот, поддржете ја Украина. Стоп за оваа војна – рече тој.

Билд претходно објави дека се очекува Зеленски да побара дополнителна помош од Германија – финансиска и оружје.

ТОП ВЕСТИ

(ВО ЖИВО) Изјави на премиерот Ковачевски, министерот Меџити и амбасадорката Агелер

Изјави на премиерот Димитар Ковачевски, министерот за здравство Фатмир Меџити и амбасадорката на САД, Анџела Прајс Агелер по посетата на реновираниот дел на Универзитетската...

(ВИДЕО) Запалено градското собрание во градот Бордо на синоќешните протести во Франција

Според извештаите на француското МВР, на вчерашните протести ширум земјата излегле над еден милион луѓе, а поради немирите низ целата земја биле уапсени 80...

(Видео) Огромен пожар во Истанбул: Огнена стихија зафати хотел, две лица загинаа

Две лица загинаа, а уште две се повредени во пожар што рано утринава избувна во седумкатен хотел во Истанбул. Причината за пожарот засега не е...

24 години од бомбардирањето на НАТО врз Југославија

На 24 март 1999 г. НАТО без одлука на Советот за Безбедност на ОН, започна терористички напад врз СР Југославија. Најмладата жртва на агресијата...

Елмас и Чурлинов ја скршија цврстата Малта на „Тодор Проески“

Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=i4EBkAwsqrIНа Арената „Тодор Проески“, Македонија вечерва забележа победа против...