PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 1180x200

Зеленски се обрати пред германскиот парламент: Повторно имаме ѕид во Европа но не е Берлинскиот

Mar 17, 2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски им се обрати на пратениците во германскиот парламент и не штедеше критики.

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 300x250

Тој се приклучи преку видео врската на почетокот на седницата на парламентот.

Пратениците го поздравија со силен аплауз.

– Ѕидот се враќа среде Европа, со секоја фрлена бомба врз Украина, со секоја неодлучна одлука за мир – рече Зеленски.

– Ви се обраќам во име на сите Украинци. Мариуполчани со денови живееја без храна, без вода, без поддршка. Руските војници гледаа сè само како цел – рече тој.

Зеленски се осврна и на нападите врз театарот.

– Русија не дозволува никаква хуманитарна стока. Бомбардирањето трае веќе петти ден, па помош не може да помине. Германија може да го види сето ова – рече тој.

Тој повика на воздушен транспорт до Украина.

– По 80 години Украина повторно се врти кон Германија. Уште еден обид за уништување на украинскиот народ – рече Зеленски.

Во својот говор тој им се обрати на пратениците.

– Секоја година политичарите повторуваат „Никогаш повеќе“. Сега гледаме дека тие зборови не вредат ништо. „Во Европа се уништуваат луѓе“, рече Зеленски.

Тој ја повика Германија да обезбеди силна поддршка за Украина.

„Се чини дека овие санкции не се доволни за да се запре оваа војна“, додаде тој.

Тој додаде дека илјадници луѓе загинале во првите три недели од војната и рече дека тој зборува „во име на војниците кои ги бранат вредностите за кои често се зборува низ Европа“.

– Претседателот на САД, Роналд Реган, еднаш рече: „Господине Горбачов, урнете го овој ѕид“. Апелирам до тебе, драг канцеларе Шолц, да го уништиш овој ѕид. Дајте ѝ го на Германија лидерството кое Германија го заслужува. Така, твоите потомци ќе се гордеат со тебе. Поддржете го мирот, поддржете ја Украина. Стоп за оваа војна – рече тој.

Билд претходно објави дека се очекува Зеленски да побара дополнителна помош од Германија – финансиска и оружје.

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 940x400

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ