Зеленски со порака до Русите: Подобро е да преживеете во Русија отколку да умрете во нашата земја


Во интервју за магазинот „Тајм“, украинскиот претседател Володимир Зеленски открил дека руските војници двапати се обиделе да упаднат во претседателскиот комплекс.

Зеленски кажал дека руските сили биле на чекор од негово заробување или убиство во првите часови од руската инвазија на Украина.

Зборувајќи со новинарот Симон Шустер, кој поминал две недели во претседателскиот комплекс во Киев, Зеленски ги опишал руските војници кои биле на работ да го најдат него и неговото семејство додека се обидувале да го заземат претседателскиот комплекс во Киев на првиот ден од конфликтот.

По почетокот на бомбашкиот напад, тој и неговата сопруга Олена Зеленска отишле да им кажат на ќерката (17) и синот (9) да се подготват да избегаат од дома.

„Ги разбудивме. Беше гласно, имаше експлозии“, изјавил тој за „Тајм“.

Украинската армија му кажала на Зеленски дека руски ударни тимови пристигнале во Киев со падобран за да го убијат или заробат него и неговото семејство.

„Пред таа вечер такви работи гледавме само на филмови“, изјавил за магазинот Андриј Јермак, шеф на неговиот кабинет.

Престрелките избувнаа околу населбата каде што се наоѓа претседателскиот комплекс првата ноќ од војната, пишува Шустер.

Стражарите во кругот ги исклучиле светлата и донеле панцири и автомати за Зеленски и десетина негови соучесници, наведува тој во написот.

Еден од ретките функционери кои знаеле да користат оружје бил Алексеј Арестович, ветеран на украинската воена разузнавачка служба.

„Тоа беше апсолутно лудило. Донесовме автоматско оружје за сите“, кажал Арестовиќ.

„Руските војници двапати се обидоа да упаднат во комплексот додека семејството на Зеленски сè уште беше внатре. Следната ноќ, откако ги одби понудите за евакуација – вклучително и онаа на американските и британските сили што ќе му овозможат да воспостави влада во егзил, Зеленски излезе во дворот за да ја сними веќе познатата видео порака на својот телефон“, изјавил тој во интервју за магазинот „Тајм“.

ТОП ВЕСТИ

ФОТО: Сопругата на Канје Вест се појави во црква во морбидно издание

255 Раперот Канје Вест се ожени со Бјанка Сенсори пред неколку месеци, а парот привлекува големо внимание на јавни места. Така, тие се појавија во...

Анастасија Ражнатовиќ насмеана покрај Немања Гудељ по загубата на бебето

Анастасија Ражнатовиќ и Немања Гудељ се поддржуваат еден со друг и во најтешките и во најубавите денови. Српскиот пар прослави за победата на тимот...

Битиќи со германските компании: Нудиме поволно деловно опкружување, стратешки предности и силна владина поддршка

Заменикот на претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи оствари средба со делегацијата...

Шакира има НОВА ЉУБОВ? Пејачката видена на јахта со познат спортист (ФОТО)

170 Колумбиската пејачка Шакира повторно го привлече вниманието поради приватниот живот, но сега причината не е нејзиниот поранешен партнер, туку некој за кој се...

Груби присуствуваше на редовниот состанок на сите амбасадори на земјите членки на Европската Унија

Денеска се одржа редовниот состанок на сите амбасадори на земјите членки на Европската Унија во Скопје. Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем...