Зеленски со порака до Тирана: „Затворете ги пристаништата за руските бродови и ограничете го бројот на нивните туристи“


Украинскиот претседател Володимир Зеленски во обраќање до албанскиот парламент преку видео-порака апелираше до земјата да ги затвори пристаништата за руските бродови и да го ограничи доаѓањето на руските туристи, пренесуваат албанските медиуми.

Зеленски додал дека руските банки треба да се одвојат од глобалниот финансиски систем, а во меѓувреме да се затворат пристаништата за руските бродови и да се ограничи бројот на руски туристи, пишува „Euronews Albania“.

Украинскиот претседател изјавил дека во Европската Унија се разговара за шестиот пакет санкции и дека обемот на трговијата со Русија мора да се намали, колку и да е тешко, и дека Обединетите нации треба да ја прекинат соработката со оваа земја.

Тој во своето обраќање пред албанскиот парламент изјавил дека украинската армија пронашла масакрирани тела во зоните напуштени од руски војници.

Додал дека „Русите не дозволуваат да се доставуваат храна и лекови во зоните на вооружени конфликти и дека дури и убиваат деца“, пренесува албанскиот „Дејли Њуз“.

Зборувајќи за ситуацијата во Мариупол, украинскиот претседател изјавил дека тоа е целосно уништен град во кој има само уништување, убиства и тотален грабеж и дека се уништени многу верски објекти.

Зеленски и се заблагодарил на Албанија за поддршката што оваа земја и ја дава на Украина, пишува медиумот.

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

ТОП ВЕСТИ

(Видео) Невреме во Белград: од силните громови испукале стаклата на автомобилите

Силно невреме го зафати синоќа Белград и направи хаос. Според снимките кои беа објавени на социјалните мрежи, грмотевиците биле многу силни и имало во...

Претреси во Битола, пронајдени пиштол, муниција, украдени предмети

На 08.06.2023 полициски службеници од Одделението за криминалистичка полиција при СВР Битола го лишиле од слобода К.Ј.(26) од Битола. При претрес во неговиот дом,...

Седници на ИО и ЦО на СДСМ за формата на продолжување на преговорите со ВМРО-ДПМНЕ

Централниот и Извршниот одбор на СДСМ денеска ќе одржат седници на кои тема ќе бидат начинот и формата со кои понатаму ќе продолжат преговорите...

Трамп во вторник е на суд во Мајами, објави дека по втор пат е обвинет годинава

Доналд Трамп синоќа објави дека е обвинет по втор пат оваа година – овој пат по федерални обвиненија во случај што се фокусира на...

Продолжува испумпувањето на водата по вчерашното невреме во Делчево

И утрово продолжи испумпувањето на вода од подрумите на луѓето, по поплавите од невремето кое вчера попладне го зафати Делечево. Доцна синоќа помош на...