Зеленски: Украина е подготвена да разговара за неутралниот статус

Шефот на воената разузнавачка служба на Украина вели дека рускиот претседател Владимир Путин би можел да побара да се подели Украина на два дела – како Северна и Јужна Кореја.

Генералот Кирило Буданов, шеф на Украинската одбранбена разузнавачка агенција, изјави дека руските операции околу Киев пропаднале и оти сега е невозможно руската војска да ја собори украинската влада. Војната на Путин сега беше фокусирана на југот и истокот на земјата, рече тој.

„Постои причина да се верува дека тој размислува за корејско сценарио за Украина. Односно, руските сили ќе се обидат да наметнат линија на поделба меѓу неокупираните и окупираните територии на нашата земја. Всушност, тоа е обид да се создаде Северна и Јужна Кореја во Украина“.

Буданов рече дека Русија се’ уште има намера да воспостави копнен коридор од руската граница до Крим и изјави дека очекува обид за обединување на териториите окупирани од Русија во една единствена целина.

„Веќе гледаме обиди за создавање паралелни власти на окупираните територии и принудување на луѓето да се откажат од украинската валута“, рече Буданов, додавајќи дека очекува Украинците да се спротивстават на политичките напори на Русија.

ТОП ВЕСТИ

Нов метод за снимање на системот за варење со далечинско управување > Опсервер

Минијатурната капсула „Навикам“ („NaviCam“) може да направи револуција во дијагнозата на проблеми со дигестивниот тракт. <!-- N_Inpost 300x250_2 Ендоскопите со капсули...

Чоколадно смути со овошје

Состојки: (за 2 лица) – 1 зрела банана (замрзната) – 5 јагоди (замрзнати) – 2 дл млеко или бадемово млеко – 1 лажичка ванилин шеќер – 2 лажици какао –...

Пентагон го демантира „Волстрит журнал“, Кинезите не граделе шпионска станица во Куба

Пентагон не е запознаен со кинеско-кубанскиот план за формирање кинеска шпионска станица за електронско прислушување на територијата на Куба. Портпаролот на Министерството за одбрана, Пет...

Ким Кардашијан има ново момче: Мистериозниот маж го носела во ресторан во кој одела со бившиот

Ријалити ѕвездата Ким Кардашијан откри дека се гледа со мистериозен маж, а за да го скрие неговиот идентитет, му го дала прекарот „Фред“. Најпознатата старлета...

(Видео) Невреме во Белград: од силните громови испукале стаклата на автомобилите

Силно невреме го зафати синоќа Белград и направи хаос. Според снимките кои беа објавени на социјалните мрежи, грмотевиците биле многу силни и имало во...