Зеленски: Во Украина се блокирани до 25 милиони тони житни култури


Филипс О’Брајан, аналитичар и професор по стратешки студии на Универзитетот Св. Ендрјус во Шкотска, верува дека Путин наскоро, во следните неколку дена, би можел да предложи прекин на огнот бидејќи неговите сили претрпуваат големи загуби, пишуваат медиумите во светот.

„Тие едноставно немаат шанса брзо да напредуваат. Дури и ако Русите успеаја да ги пробијат одбранбените линии, не можеа да го искористат тоа за да добијат предност“, рече О’Брајан.

„Руските трупи не можат долго да учествуваат во војната“, рече тој. Тој додава дека борбената активност се намалува на бојното поле, додека гневот во Кремљ расте.

„Штом Путин ќе објави победа на Русија во Донбас, Москва ќе организира лажни референдуми за жителите на окупираните територии да ја изразат својата желба да се приклучат на Руската Федерација“, вели тој. Но, како што додава, во сегашните околности Киев тешко дека ќе се согласи на прекин на огнот.

„Се додека Киев чувствува дека ја добива потребната поддршка, се додека Украинците можат да продолжат да ги зајакнуваат своите вооружени сили, мала е веројатноста да прифатат прекин на огнот“, рече О’Брајан.

„И со право, бидејќи на тој начин би изгубиле 20% од територијата на својата земја“, заклучува тој.

ТОП ВЕСТИ

Руските пропагандисти со лажно видео ги „закопуваат“ паднатите украински војници во биоразградливи мешунки

Руските пропагандисти измислија ТВ сторија наводно направена од каналот 1+1. Масовните медиуми во Кремљ, сметките на Фејсбук на кинески јазик, каналите на Z-Telegram, проруските сметки на Тик-Ток и некои сајтови...

Руските дезинформации за уништен „Леопард“ со германски екипаж во македонските медиуми виа Б-92

Во очај да покаже какви – такви резултати на бојното поле, соочено со постојани загуби на територии, жива сила и воена опрема, како...

Ковачевски: Се намалува маржата на овошјето и зеленчукот, а гарантирана цена добиваат и пијалоците

Премиерот Димитар Ковачевски соопшти дека Владата одлучила да ја прошири листата на производи со „загарантирана цена“. „Списокот на производи со гарантирана цена ќе се проширува....

Меѓународен ден на Бошњаците/ Доко: Да работиме заедно за попрогресивна земја

Скопје, 26 септември – 28 септември – Меѓународниот ден на Бошњаците денеска во Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците беше одбележан преку организирана...

Пендаровски на Шерец му заблагодари за словенечката поддршка за пристапувањето на нашата земја кон ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими министерот за одбрана на Република Словенија, Марјан Шарец, кој престојува во официјална посета на земјава. На средбата беше потврдена...