Зеленски: За спас на Мариупол потребно ни е многу оружје од нашите партнери или помош за преговори

Германија не смее да ја остави Украина на цедило и мора да ѝ испорача повеќе оружје, изјави министерот за економија и вицеканцелар од Партијата на зелените, Роберт Хабек.

Канцеларот Олаф Шолц е под зголемен притисок, надворешен и внатрешен, порешително да ја поддржи Украина во нејзината одбрана од Русија.

„Мораме да испратиме повеќе оружје. Не можеме да ја оставиме Украина на цедило. Таа се бори и за нас. Украина не смее да загуби, Путин не смее да победи“, изјави Хабек за весникот на групата „Функе“.

Германија веќе испрати оружје, но Киев бара тешко оружје, тенкови, артилерија и системи за противвоздушна одбрана.

Прашан дали тоа треба да го испрати и Берлин, Хабек рече дека „народот во Украина возвраќа со храброст и пожртвуваност, а ние сме должни да го поддржиме со оружје“.

„ Ние имаме одговорност кон себе, за да не станеме самите мета. Токму во тој контекст испорачуваме сè што е можно во Украина. Таа рамка досега не вклучуваше тенкови или борбени авиони. Брутализацијата на војната, се разбира, значи дека мора да го зголемиме квантитетот и квалитетот на испораките на оружје. Разговараме за ова со европските партнери и партнерите од НАТО“, рече министерот.

Зелените и либералите (ФДП), помладите партнери во коалицијата со Социјалдемократите (СПД) на Шолц, сè повеќе се залагаат за германската поддршка за Украина да вклучи тешко оружје.

Оваа недела шефот на германската дипломатија Аналена Бербок од Зелените и претседателот на комисијата за европски прашања во Бундестагот од ФДП Антон Хофрајтер одлучија да испратат тешко оружје.

Шолц, од друга страна, останува воздржан по ова прашање.

ТОП ВЕСТИ

Османи: Не е чесно кон Али Ахмети ова што му го прават „огнените“

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вечерва гостува во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 каде разговараме на теми поврзани со уставните измени, тензиите...

Меси бара гаранции пред да потпише нов договор

Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=kYZHtJOH0ugЛионел Меси се уште не одлучил каде ќе игра следната сезона, но...

Груби во Топ Тема: Ние работиме цело ВМРО – ДПМНЕ да гласа за уставните измени

„Не сум оптимист туку сум убеден планот е амбициозен и има скетпици и разни математики но, знаете дека до сега се што сме кажале...

Груби: Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ во Чаир е позади Али Ахмети

Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ е позади Али Ахмети, не е позади Артан Груби, ниту позади Изет Меџити, рече Артан Груби...

Груби: Автопатот Тетово-Гостивар ќе биде целосно нов

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби говорејќи за изградбата на Коридорот 8  рече дека на...