Земјава одбележува три години од членството во НАТО

Mar 27, 2023

Денеска, 27 март 2023 година, Северна Македонија одбележува три години од членството во најголемиот воено-политички сојуз на светот, Северноатлантската Алијанса.

По тој повод, во касарната „Илинден“ во Скопје треба да се одржи централна церемонија на која се предвидени обраќања на премиерот Димитар Ковачевски, министерката за одбрана Славјанка Петровска и началникот на Генералштабот на Армијата генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски.

Дел од свеченоста ќе бидат и неколку показни вежби и активности на Армијата, вклучувајќи прелет на сојузнички воздухоплови во рамки на мисијата „Air Policing“.

Во организација на Министерството за надворешни работи во Клубот на пратеници, пак, ќе се одржи традиционалниот „НАТО појадок“, со учество на дипломатскиот кор. Со ова официјално ќе започнат Деновите на НАТО во државава кои ќе траат до 4 април.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ