Земјите на Квинтa разочарани од одлуката на Приштина за српските избори


Владите на Франција, Германија, Италија, Обединетото Кралство и САД во заедничко соопштение истакнаа дека жалат што не е постигнат договор што ќе им овозможи на косовските Срби да гласаат на претстојните избори на 3 април, јави дописникот на МИА од Белград.

Земјите од Квинта најавија дека заедно со владите во Белград и Приштина интензивно работеле на изнаоѓање прагматично решение кое ќе им овозможи на граѓаните да го остварат своето право и да гласаат на изборите на 3 април.

– Иако ја цениме волјата на Србија да најде решение, многу сме разочарани кога дознавме дека косовската Влада одлучила да го отфрли конструктивниот предлог на Квинта. Со тоа косовската Влада пропушти можност да ја покаже својата посветеност за заштита на граѓанските и политичките права на своите граѓани вклучително и малцинските групи – се наведува во соопштението.

Земјите од Квинта наведоа дека таквиот став на косовската Влада не е во согласност со вредностите и принципите што ги претставуваат овие пет земји и нема позитивно да влијае на европските аспирации на Приштина.

– По руската инвазија на Украина, го поздравивме усогласувањето на Косово со изјавите и декларациите на ЕУ и она што го усвоија земјите од Квинта. Сепак, од Косово се очекува и да се придржува до основните вредности и одговорности кога станува збор за регионалната стабилност и почитување на демократските процеси , како и посветеност и заштита на правата на малцинските групи – се наведува во соопштениeто.

Овие пет земји очекуваат Приштина да постапи во согласност со интересите на сите нејзини граѓани, да работи на намалување на тензиите и конструктивно да се вклучи во дијалогот за нормализација на односите со Белград со посредство на ЕУ.

ТОП ВЕСТИ

Груби-Ван дер Белен: Австрија силно го поддржува процесот на европска интеграција на Северна Македонија

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците  Артан Груби, придружуван од премиерот Димитар Ковачевски, како и други министри,...

Замрзнати и намалени цените на хигиенските производи

Владата денеска на седница донесе Одлука за определување највисоки цени за тоалетна хартија, влажни марамчиња, пелени за деца и возрасни и хигиенски влошки. Највисоките...

Маск и група експерти бараат пауза во развојот на вештачката интелигенција поради „ризици за општеството“

Илон Маск и група експерти за вештачка интелигенција повикуваат на шестмесечна пауза во развојот на системи помоќни од неодамна лансираниот GPT-4, во отворено...

Ковачевски-Белен: Потврдена одличната соработка со Австрија, Северна Македонија одлучно продолжува на патот кон ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска оствари средба со сојузниот претседател на Република Австрија, Александер Ван дер Белен, кој престојува...

Лефков и Ковачки го злоупотребуваат пратеничкиот имунитет за навреди и дискредитации

Политичката коректност и пристојна комуникација меѓу пратениците е одамна изгубена во нашето Собрание. Наместо аргументирана дебата, факти, говорницата се користи за меѓусебни навреди и...