Земјите од Балканот со најголем број починати од ковид


Шест држави од Балканот се во групата од десет земји во светот со најголем број починати од ковид-19 на милион жители. На оваа непопуларна листа се наоѓаат: Бугарија, Унгарија, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Хрватска и Македонија. Според податоците на страницата „Ворлдметар“, Босна и Херцеговина се наоѓа на третото место во светот по бројот на починати од последица на инфекција со коронавирусот. Во БиХ починале 4.871 лице на еден милион жители. На прво место е Перу (6.299), а на второ е Бугарија (5.430).
На четврто место е Унгарија (4.842), на петто Македонија (4.469), на шесто Црна Гора. На црната листа од десет земји се наоѓа и Хрватска со 3.945 починати, а Романија е на 11-то место со 3.459 починати лица на милион жители.
Србија се наоѓа на 57-то место со 1.856 починати на милион жители.

 

ТОП ВЕСТИ

Руските пропагандисти со лажно видео ги „закопуваат“ паднатите украински војници во биоразградливи мешунки

Руските пропагандисти измислија ТВ сторија наводно направена од каналот 1+1. Масовните медиуми во Кремљ, сметките на Фејсбук на кинески јазик, каналите на Z-Telegram, проруските сметки на Тик-Ток и некои сајтови...

Руските дезинформации за уништен „Леопард“ со германски екипаж во македонските медиуми виа Б-92

Во очај да покаже какви – такви резултати на бојното поле, соочено со постојани загуби на територии, жива сила и воена опрема, како...

Ковачевски: Се намалува маржата на овошјето и зеленчукот, а гарантирана цена добиваат и пијалоците

Премиерот Димитар Ковачевски соопшти дека Владата одлучила да ја прошири листата на производи со „загарантирана цена“. „Списокот на производи со гарантирана цена ќе се проширува....

Меѓународен ден на Бошњаците/ Доко: Да работиме заедно за попрогресивна земја

Скопје, 26 септември – 28 септември – Меѓународниот ден на Бошњаците денеска во Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците беше одбележан преку организирана...

Пендаровски на Шерец му заблагодари за словенечката поддршка за пристапувањето на нашата земја кон ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими министерот за одбрана на Република Словенија, Марјан Шарец, кој престојува во официјална посета на земјава. На средбата беше потврдена...