Земјотрес во Јадранското море кај брегот на Албанија


Известувачот за Македонија Илхан Ќучук реизбран за лидер на Европските Либерали

Европратеникот од бугарската партија ДПС, Илхан Ќучик, со огромно мнозинство гласови беше реизбран за копретседавач со Формацијата на Европските либерални партии.

Највисокиот Совет на Алијансата на либералите и демократите за Европа (АЛДЕ) со големо мнозинство го реизбра европратеникот од бугарското Движење за права и слободи (ДПС) Илхан Ќучук за копретседавач со АЛДЕ за втор последователен мандат, на четириесет и вториот Конгрес кој се одржува од 2 до 4 јуни во Даблин.

На средбата се дискутираше за предизвиците со кои се соочува Европската Унија и за приоритетите на Европа пред следните избори за Европскиот парламент.

Топ темите на разговор, на кои присуствуваа лидерите на либералните политички партии, беа иднината на Европа, снабдувањето со енергија, војната во Украина и патот кон мирот. Беа креирани политики кои ќе го обликуваат либералниот одговор на предизвиците со кои се соочува Европа. Од особено значење е тоа што лидерите едногласно изразија желба партиите да останат обединети.

Новоизбраниот копретседател на АЛДЕ посочи на неколку цели на кои партијата мора да работи напорно за да ги постигне во наредните месеци.

Ќучук смета дека првата работа е да се реформира АЛДЕ за да се претвори во најмодерна и најефикасна меѓу европските партии. Вториот приоритет е да се зголеми поддршката за националните партии кои се дел од либералното семејство. На крајот, тој ја истакна важноста на секоја активност во подготовка пред европското гласање во 2024 година, кое ќе им донесе победа на либералите.

ТОП ВЕСТИ

Во Драч запленети непријавени над 250 илјади евра

Албанската полиција во пристанишниот град Драч запленила 251.295 евра и поголема количина медикаменти, кои не биле пријавени според важечките албански закони. – Тоа во рамки...

Софи Тарнер и Џо Џонас нема да се разведат мирно, претстои грда борба

87 Се чини дека ситуацијата околу разводот на Џо Џонас и Софи Тарнер ќе се вжешти, а упатени извори тврдат дека ова е само...

Бочварски: Примената на Еврокодовите во градежништвото ќе ја зголеми конкурентноста на домашните компании во Европа 

Министерот Благој Бочварски денеска се обрати на конференцијата посветена на Еврокодовите – нови стандарди за проектирање и градење на сите видови на градежни конструкции....

Груби: Над 2.000 вработувања во Кичево, Тетово, Струга, Гостивар, Битола… АПЛИЦИРАЈТЕ!

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби на својата официјална Фејсбук страница објави дека Саемот за...

ПОТВРДЕНО: Леонардо ди Каприо во врска со 23 години помлада манекенка

88 Познатиот актер официјално е во врска со 23 години помладата манекенка Виторија Черети, потврди извор близок на парот. Двојката е видена низ САД и...