Жао: САД се обидуваат да избегнат одговорност и да ги ограничат Русија и Кина

Американските власти намерно го поттикнуваат конфликтот во Украина како дел од тактиката за „кинеско-руска воздржаност”, изјави денеска портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи Жао Лиџијан.

„Политиката на САД и НАТО ги доведе руско-украинските конфликти до критична точка. Американската страна не презеде никакви чекори за ублажување на ескалацијата на тензиите, напротив, додаде масло на огнот, принудувајќи ги другите земји да заземат страна”, рече кинескиот претставник.

Тој изјави дека „САД систематски шират дезинформации со цел да ја дискредитираат Кина и да ја нарушат нејзината основна позиција во корист на мировните преговори”.

„САД се обидуваат да избегнат одговорност, да исценираат провокации и да имаат корист, да најдат простор за маневрирање и во исто време да ги ограничат Русија и Кина”, нагласи Жао.

Кина се претставува како неутрална страна во војната во Украина. Државната агенција Ксинхуа ја нарекува војната „специјална операција” и „руско-украинска криза”, никогаш не ја нарекува инвазија.

Кина не ја осуди Русија за инвазијата на друга, суверена земја, со која Пекинг има силни економски врски.

ТОП ВЕСТИ

Османи: Не е чесно кон Али Ахмети ова што му го прават „огнените“

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вечерва гостува во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 каде разговараме на теми поврзани со уставните измени, тензиите...

Меси бара гаранции пред да потпише нов договор

Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=kYZHtJOH0ugЛионел Меси се уште не одлучил каде ќе игра следната сезона, но...

Груби во Топ Тема: Ние работиме цело ВМРО – ДПМНЕ да гласа за уставните измени

„Не сум оптимист туку сум убеден планот е амбициозен и има скетпици и разни математики но, знаете дека до сега се што сме кажале...

Груби: Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ во Чаир е позади Али Ахмети

Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ е позади Али Ахмети, не е позади Артан Груби, ниту позади Изет Меџити, рече Артан Груби...

Груби: Автопатот Тетово-Гостивар ќе биде целосно нов

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби говорејќи за изградбата на Коридорот 8  рече дека на...