Жените подискриминирани во врска со работничките права


Србија

Граѓаните на Србија се подготвени да пријават дискриминација, а тоа го прават повеќе за прекршувањето на правата на пазарот на трудот. Од вкупниот број пријави до надлежните служби, една четвртина се однесувале на дискриминација во областа на трудот и вработувањето. Бранкица Јанковиќ, повереничка за заштита на рамноправноста, вели дека во Србија подеднакво поднесуваат пријави и мажите и жените. Припадничките на понежниот пол повеќе се жалеле за прекршување на правата од работен однос, како што се добивање откази поради породилно отсуство или враќање на пониско работно место.
– Има долга листа на дискриминаторски постапки во однос кон жените. Имало и откажување на договорот за работа поради брачен или семеен статус, бременост или непродолжување на договорите поради старост. Карактеристичен пример имавме кога добивме пресуда поврзана со давање отказ на жена поради нејзината здравствена состојба. Таа боледуваше од леукемија. Сакаме да испратиме порака дека дискриминацијата во Србија е забранета и таа нема да се толерира и во реалниот живот – изјави Јанковиќ за „Политика“.

ТОП ВЕСТИ

МНР на Косово ги повика граѓаните да избегнуваат преминување низ Србија

Косовското Министерство за надворешни работи и дијаспора апелираше до граѓаните на Косово да избегнуваат преминување преку Србија, поради ситуацијата на север во државата. „Поради ситуацијата...

Ахмети го посети семејството на Хашим Тачи: Гордо ќе го пречекаме како победник

Лидерот на ДУИ Али Ахмети го посети семејството на поранешниот косовски претседател Хашим Тачи, кој е обвинет од хашкиот трибунал за воени злосторства за...

Ѓоковиќ водеше „жестока војна“ со Давидович Фокина, но обезбеди осминафинале во Париз

Новак Ѓоковиќ успеа да обезбеди осминафинале на Ролан Гарос и тоа откако ја оправда фаворитската улога во дуелот со Алехандро Давидович Фокина. Голема битка се...

Три лица загинаа во сообраќајка кај Кадрифаково, меѓу нив и 15-годишно девојче

Три женски лица го загубија животот, а уште четири се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска на автопатот Штип - Миладиновци...

Путин поттикнува немири на Балканот како нов фронт во неговата војна против Западот

ДРАГАН МИШЕВ Путин подготвува нов фронт во неговата војна против Западот. За таа цел се чини дека нема подобра опција од тоа да поттикнува...