Златан ја „искрши“ главата, Милан не успеа да ја „скрши“ Болоња

Милан пропушти шанса да се одвои на врвот на табелата во Серија А и да направи голем чекор кон скудетото, откак ово понеделникот навечер одигра само 0:0 со цврстата Болоња за да остане на само еден поен пред Наполи.

Во 100. меч на клупата на тренерот Стефано Пиоли, Милан не успеа да профункционира во нападот, прво со Оливие Жиру во нападот, а потоа и со ветеранот и повратникот во тимот Златан Ибрахимовиќ.

Ибрахимовиќ мечот го заврши со преврска на главата откако имаше судир на главите со дефанзивецот на Болоња, Гери Медел во 82. минута, но за разлика од ривалот, тој успеа да го заврши мечот.

По 31 одигран меч, односно на седум меча до крајот на сезоната, „росонерите“ остануваат лидери со 67 поени, еден повеќе од Наполи (66) и четири пред Интер (63), иако „нераѕурите“ имаат меч помалку. Болоња се на 12. место на табелата со 34 поени.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-33-37475”));

ТОП ВЕСТИ

Винската визија на Отворен Балкан на најголемиот светски саем за вино во Верона заедно со Ковачевски, Вучиќ и Рама

– Саемот за вино „Винска визија на Отворен Балкан“ ќе биде претставен на најголемиот светски саем за вино Винитали во Верона од 2 до...

Полицијата ги пронајде двете исчезнати малолетнички Аниса и Мелиса

МВР велат дека по документирање на случајот, двете малолетнички ќе ги предадат на нивните родители Двете исчезнати девојчиња, 12-годишната Аниса и 15-годишната Мелиса, попладнево се...

Серија моќни торнада ги погодија САД: Тројца загинати. Срушен покрив на театар (ВИДЕО)

Најмалку две лица загинаа, а десетици се повредени по вчерашното торнадо во главниот град на Арканзас, Литл Рок и околината. Уште едно лице загина...

Бугарите утре по петти пат во последните две години излегуваат на гласање

Бугарите во недела излегуваат на гласање по петти пат во последните две години, длабоко поделени околу руската инвазија на Украина, земја која е традиционално...

Се очекува одлука кои видови зеленчук и овошје ќе бидат со замрзнати цени

Кои видови овошје и зеленчук ќе бидат со замрзнати цени, Владата треба да соопшти овие денови.Министерот за економија Крешник Бектеши рече дека тоа најверојатно...