„Златниот борач“ на прием во АМС: Егоров ја направи горда цела Македонија


Македонија по 23 години доби европски шампион во борење во сениорска конкуренција. Ова е шести златен медал за Македонија на ЕП, по два освоија Шабан Трстена и Шабан Сеиди и еден Могамед Ибрагимов. По тој повод Агенцијата за млади и спорт организираше прес конференција за златниот медалист Владимир Егоров и другите учесници на Европското првенство во борење, кое се одржа во Будимпешта, Унгарија.

Директорот на АМС, Наумче Мојсовски не го криеше задоволството од присуството на европскиот шампион, но и на младите надежи на македонското борење Алими и Вејсели.

„Егоров по освојувањето на златниот медал го развиори македонското знаме и не направи горди сите спортисти. Ваквите остварувања не задолжуваат нас како Агенција за млади и спорт, во континуитет да бидеме главна поддршка на сите македонски борачи, како во нивниот припремен период, така и на сите настапи на меѓународен план, изиави Мојсовски.

Тој истакна дека за успехот од Будимпешта се заслужни целокупниот тим, од тренерите Бобан Донов и Седет Бафтиу, па се до претседателот на Боречката федерација Бојан Богданов.

„Ниската возрасна граница на нашите борачи кои настапија во Будимпешта влева надеж за уште поголеми успеси во иднината, и продолжување на трендот борењето да остане најтрофејен спорт во државава“, додаде Мојсовски.

Егоров се заблагодари на присутните медиуми потенцирајќи дека се радува и дека му претставува чест што освои златен медал за нашата земја.

„Златниот медал на Егоров, петтото место на Алили, но и одличниот настап на Вејсели даваат надеж за проширување на списокот македонски борачи кои претендираат за настап на следните ОИ, истакна Дејан Богданов, претседателот на Боречката федерација.

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

ТОП ВЕСТИ

МНР на Косово ги повика граѓаните да избегнуваат преминување низ Србија

Косовското Министерство за надворешни работи и дијаспора апелираше до граѓаните на Косово да избегнуваат преминување преку Србија, поради ситуацијата на север во државата. „Поради ситуацијата...

Ахмети го посети семејството на Хашим Тачи: Гордо ќе го пречекаме како победник

Лидерот на ДУИ Али Ахмети го посети семејството на поранешниот косовски претседател Хашим Тачи, кој е обвинет од хашкиот трибунал за воени злосторства за...

Ѓоковиќ водеше „жестока војна“ со Давидович Фокина, но обезбеди осминафинале во Париз

Новак Ѓоковиќ успеа да обезбеди осминафинале на Ролан Гарос и тоа откако ја оправда фаворитската улога во дуелот со Алехандро Давидович Фокина. Голема битка се...

Три лица загинаа во сообраќајка кај Кадрифаково, меѓу нив и 15-годишно девојче

Три женски лица го загубија животот, а уште четири се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска на автопатот Штип - Миладиновци...

Путин поттикнува немири на Балканот како нов фронт во неговата војна против Западот

ДРАГАН МИШЕВ Путин подготвува нов фронт во неговата војна против Западот. За таа цел се чини дека нема подобра опција од тоа да поттикнува...