Зошто „двојни стандарди“ кон бегалците?


Првиот човек на Црвениот крст ја обвинува Европа

Проблемот со „двојни стандарди“ во миграциската политика, поточно со нееднаквиот третман во прифаќањето на бегалците од различни земји и региони, за кој неодамна пишувавме токму на овие страници, повторно се актуализира. Овој пат зборовите на критика и осуда доаѓаат од првиот човек на најголемата светска хуманитарна мрежа, кој ја обвини Европа за нејзините „двојни стандарди“ во третманот на бегалците.
– Брзото прифаќање на Украинците што бегаат од руските напади, наспроти недостигот од добредојде за луѓето што бегаат од насилството во Африка, Блискиот Исток и на други места, го доведува во прашање „двојниот стандард“ на Европа за мигрантите – рече Франческо Рока, претседател на Меѓународната федерација на Црвениот крст и Црвената полумесечина.
Говорејќи на прес-конференција, Рока рече дека не мисли дека „има никаква разлика“ помеѓу некој што бега од источниот украински регион Донбас и некој што бега од екстремистичката група Боко Харам во Нигерија.
– Оние што бегаат од насилството, оние што бараат заштита, треба да бидат третирани еднакво – рече Рока. Тој рече дека постои „морален императив“ да им се помогне на луѓето да избегаат од насилството и државните удари и дека „политичкиот, јавниот и хуманитарниот одговор на украинската криза покажа што е можно кога хуманоста и достоинството се на прво место, кога постои глобална солидарност“.
– Се надевавме дека украинската криза ќе биде пресвртница во европската миграциска политика. Но, за жал, тоа не беше случај – рече Рока.
Најмалку 3.668 луѓе се убиени и 3.896 се повредени во Украина од почетокот на војната на 24 февруари, според процените на ОН. Се верува дека вистинската бројка е многу поголема. Според агенцијата за бегалци на ОН, повеќе од 6,2 милиони луѓе побегнале во други земји, а околу 7,7 милиони луѓе се внатрешно раселени.

The post Зошто „двојни стандарди“ кон бегалците? appeared first on Нова Македонија.

ТОП ВЕСТИ

Руските пропагандисти со лажно видео ги „закопуваат“ паднатите украински војници во биоразградливи мешунки

Руските пропагандисти измислија ТВ сторија наводно направена од каналот 1+1. Масовните медиуми во Кремљ, сметките на Фејсбук на кинески јазик, каналите на Z-Telegram, проруските сметки на Тик-Ток и некои сајтови...

Руските дезинформации за уништен „Леопард“ со германски екипаж во македонските медиуми виа Б-92

Во очај да покаже какви – такви резултати на бојното поле, соочено со постојани загуби на територии, жива сила и воена опрема, како...

Ковачевски: Се намалува маржата на овошјето и зеленчукот, а гарантирана цена добиваат и пијалоците

Премиерот Димитар Ковачевски соопшти дека Владата одлучила да ја прошири листата на производи со „загарантирана цена“. „Списокот на производи со гарантирана цена ќе се проширува....

Меѓународен ден на Бошњаците/ Доко: Да работиме заедно за попрогресивна земја

Скопје, 26 септември – 28 септември – Меѓународниот ден на Бошњаците денеска во Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците беше одбележан преку организирана...

Пендаровски на Шерец му заблагодари за словенечката поддршка за пристапувањето на нашата земја кон ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими министерот за одбрана на Република Словенија, Марјан Шарец, кој престојува во официјална посета на земјава. На средбата беше потврдена...