MАКЕДОНИЈА

СПОРТ

Дарио Ивановски во машка и Билшерин Сулејман во женска конкуренција победници на полумаратонот на „Охрид трчаТ“

Македонскиот атлетичар Дарио Ивановски, кој е и балкански шампион во полумаратон, и годинава победи на 21. километарската патека во Охрид на атлетската манифестација „Охрид...

Седмо издание на „Охрид трчаТ“

Речиси 2.000 натпреварувачи тргнаа од целта на „Кеј Македонија“ на спортската манифестација „Охрид трчаТ“. Ова е нејзино седмо издание. Тркачите, во машка и женска конкуренција,...

Ѓоковиќ водеше „жестока војна“ со Давидович Фокина, но обезбеди осминафинале во Париз

Новак Ѓоковиќ успеа да обезбеди осминафинале на Ролан Гарос и тоа откако ја оправда фаворитската улога во дуелот со Алехандро Давидович Фокина. Голема битка се...

РЕГИОН

Окружното обвинителство во Софија бара имунитет за Кирил Петков

Софиското окружно обвинителство му предложило на главниот обвинител да бара имунитет од Парламентот за Кирил Петков од „Продолжуваме со промените“, се наведува во соопштението...

Ердоган го назначи Калин за шеф на државната разузнавачка служба

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го назначи својот портпарол Ибрахим Калин за шеф на Националната разузнавачка агенција (МИТ). Ова го соопштија од кабинетот на Ердоган. Ројтерс...

Лајчак: Три барања на меѓународната заедница за Курти

Специјалниот пратеник на Европската унија за дијалог меѓу Србија и Косово, Мирослав Лајчак изјави дека специјалниот претставник на САД за Западен Балкан, Габриел Ескобар...

СВЕТ

Иран го претстави својот прв хиперсоничен балистички проектил

Иран во вторникот го претстави проектилот за кој функционерите велат дека е првата домашна хиперсонична балистичка ракета, извести службената новинска агенција IRNA, што веројатно...

Триесет уапсени за обид за државен удар во Киргистан

Повеќе од 30 лица обвинети за заговор за државен удар се уапсени во Киргистан, објави службата за национална безбедност во вторникот, пренесува Радио Слободна...

Уништена брана кај Херсон, украинската полиција ги повика граѓаните да се евакуираат

Војната во Украина трае 468 дена. Воените дејствија продолжуваат. Евгениј Пригожин, основачот на руската паравоена група „Вагнер“, изјави дека украинските сили повторно зазеле дел од...

ТОП ВЕСТИ

Пенов за проектот „Бехтел-Енка“: За автопатот Демир Капија-Смоквица наплативме многу поскапо, но тогаш никој не се заинтересира за надзорот

Кога се потпиша „Бехтел“-„Енка“ договорот, првата и главна порака, што ја изпративме беше најевтин километар автопат на Балканот, досега што е изградено.Таа вест никој...

Груби оствари средба со францускиот амбасадор, Бомгартнер

Скопје, 31 мај – Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, г-дин Артан Груби денес оствари средба со амбасадорот...

Ако патувате: Има градежни активности на повеќе автопатски делници низ Македонија и изменет сообраќаен режим

ПРИВРЕМЕН ПРЕКИН НА СООБРАЌАЈ: Од 30.5.2023 до 03.6.2023 на регионалниот пат 1102, делница Велес – Градско, во периодот од 08:00 до 16:00 часот ќе...

Славната пејачка се обрати кон хејтерите: „Јас сум во мојата дебела фаза, па што?“

Музичарката со албанско потекло Бебе Реџа сподели фотографија од нејзиниот стомак на Твитер откако видела како луѓето го бараат нејзиното име со зборот „дебела“...

Битиќи со германските компании: Нудиме поволно деловно опкружување, стратешки предности и силна владина поддршка

Заменикот на претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи оствари средба со делегацијата...

Технологија

(ВИДЕО) Летечко такси во Израел започнаа со пробни летови за патниците

Израелските власти ги започнаа првите пробни летови на такси-дронови како дел од својата Иницијатива за беспилотни летала (INDI), со цел да се овозможи превоз...