Барнли уште не е второлигаш – големи три поени против Саутемптон

Баерн Минхен ја презедоа контролата на мечот за да стигнаат до 90:75 победа на гости во „Палау Блауграна“ за да израмнат на 1:1 во плејоф серијата во Евролигата.

Дешон Томас постигна 19 од своите 25 поени во првото полувреме, за на полувреме да се отиде со двоцифрена предност (48.35), а додаде и 7 скока и 2 асистенции. Барса се врати во третата четвртина, но Андреас Обст ги врати Баерн со две тројки во низа за 67:56 водство.  Обст исто така беше клучен за тимот на Андреа Тринкијери со вкупно 15 поени, а Огњен Јарамез додаде 11 поени.

За Барса, Никола Миротиќ имаше 16 поени и 6 скока, а Николас Лапровитола исто така имаше 16 поени. Серијата следната недела се сели во Минхен за третиот и четврти натпревар (27 и 29 април).

Израмнето е и меѓу Армани Милано и Анадолу Ефес, откако италијанскиот клуб ја доби втората пресметка на домашен терен со 73:66 со одлична последна четвртина.

ЕВРОЛИГА, 1/4 ФИНАЛЕ

(1:1) Барселона – Баерн Минхен 75:90 (18:23, 17:25, 21:19, 19:23)

(1:1) Олимпија Милано – Анадолу Ефес 73:66 (19:17, 14:16, 20:19, 20:14)

ТОП ВЕСТИ

Винската визија на Отворен Балкан на најголемиот светски саем за вино во Верона заедно со Ковачевски, Вучиќ и Рама

– Саемот за вино „Винска визија на Отворен Балкан“ ќе биде претставен на најголемиот светски саем за вино Винитали во Верона од 2 до...

Полицијата ги пронајде двете исчезнати малолетнички Аниса и Мелиса

МВР велат дека по документирање на случајот, двете малолетнички ќе ги предадат на нивните родители Двете исчезнати девојчиња, 12-годишната Аниса и 15-годишната Мелиса, попладнево се...

Серија моќни торнада ги погодија САД: Тројца загинати. Срушен покрив на театар (ВИДЕО)

Најмалку две лица загинаа, а десетици се повредени по вчерашното торнадо во главниот град на Арканзас, Литл Рок и околината. Уште едно лице загина...

Бугарите утре по петти пат во последните две години излегуваат на гласање

Бугарите во недела излегуваат на гласање по петти пат во последните две години, длабоко поделени околу руската инвазија на Украина, земја која е традиционално...

Се очекува одлука кои видови зеленчук и овошје ќе бидат со замрзнати цени

Кои видови овошје и зеленчук ќе бидат со замрзнати цени, Владата треба да соопшти овие денови.Министерот за економија Крешник Бектеши рече дека тоа најверојатно...